Навчання грамоти

                                    

ТЕМА:Звук «в», позначення його буквами В, в (ве).Читання складів,слів.Звуковий аналіз слів.Словниково-логічні вправи.

МЕТА: Ознайомити учнів з артикуляцією звука «в» та буквою, що його позначає; вчити виконувати звуко – буквений аналіз слів, читати склади і слова з вивченими буквами.
Розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане.
Виховувати товариськість, любов до природи.
ОБЛАДНАННЯ: Макет дерева, вишеньки  зі складами,  квітка- семицвітка,картина природи.

                                                        ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.

 -   Добрий день, мої малята,
    Любі хлопчики й дівчата.
    Знов нас кличе на урок
    Чарівний наш друг – дзвінок!
     Щоб не гаять часу даром:
     Приготуємо Букварик,
     Зошити, пенали, фішки.
     Баритися не будем ані трішки.
     На уроці ми, малята,
     Будем з вами мандрувати.
     То ж налаштовуємо вуха
     І уважно будем слухать.
     Всі рівнесенько сідаєм
     І урок розпочинаєм.  

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Починаючи мандрівку,
Ми виходим на доріжку.
Ця доріжка чарівна,
Бо Дорогою Всезнайок
Називається вона.
1.Питання для повторення:
Які звуки є в українській мові?
Скільки є голосних? Назвати їх.
Які є приголосні звуки?
Як визначити, скільки у слові складів?
2.Скласти речення за картинкою. Визначити кількість слів у реченні.



Що виражає речення?
Який знак можна поставити в кінці речення?
З якої букви будемо писати речення?
Які ще слова пишуться з великої букви?
3.Читання складів на  вишеньках.
МА, МО, МУ, МИ, МІ,  АМ, ОМ, УМ, ИМ, ІМ, НАМ, МНУ, НУМО,Ні

 

Біля дерева вчитель ставить малюнок  дівчинки.


-Хто стоїть біля дерева?
-Зі складів,що є на вишеньках,складіть ім’я дівчинки.( Ніна) 


-Яка перша літера в цьому слові? Чому вона велика?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
         Молодці, мої Всезнайки.
Помандруєм з вами далі.
Нас зустрічає квітка- семицвітна,
Вона запрошує нас з вами навчатися та гратися.


1.Виділення нового звука.

-Погляньте на наше деревце,воно допоможе вам відгадати загадку.
         Червоненька і смачненька,
          Дуже з вигляду гарненька.
          І боки у неї пишні.
          Влітку смачно їсти…(вишні)
          -Назвіть перший звук у слові-відгадці.

         Учитель відриває першу пелюстку і зачитує завдання:
 2.Гра «Впізнай звук»
                       Веселі вишні вкрили віти,
                       Виблискують з гущавини.
                       Василько воду ллє на квіти,
                       Щоб вищі виросли вони.
      Прослухавши вірш учні називають слова,у яких почули звук «в»
3.Заучувння вірша з елементами ейдетики
У волошки-квіточки 
Волошкові діточки,
 
Весело всміхаються,
 
Ввічливо вітаються:
 
— Вівці та корови,
 
Будьте всі здорові!(Леся Вознюк)
  ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
-Отже,сьогодні на уроці ви будете вивчати новий звук ,познайомитесь із буквою,що позначає його на письмі.А також пригадаємо як потрібно переходити  вулицю,щоб не трапилось біди.
V. Ознайомлення з новим звуком
Аналітико-синтетичні вправи

Учитель відриває другу пелюстку:
1.Гра «Утвори склад»
На слух. (Учитель називає звуки,учні утворюють з них склади)Читання складів на квітах.
- н, а,в,у,м,о,н,і,м,а
2.Гра «Назви звуки»
Учитель називає склади,учні називають звуки,з яких вони утворюються
         -ма,но,ву,ау

Учитель відриває третю пелюстку:
3.Гра «Злови своє слово»
Перший учень плескає в долоні коли звук «В» стоїть на початку слова,другий- в середині,третій –в кінці.( вода,деревце,лев)

     Учитель відриває четверту пелюстку:
4.Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новим звуком,і роблять звуковий аналіз цих слів.
Ва – (Ваня, Валя, вафлі, валянки…)
Во – (Вова, воля, вода, волосся…)
Ві – (Вітя, віник, відро, Віра, Вісник…)
Ве – (весна, велосипед, весло, вечір…)
Ву – (вудка, вулиця, вулик, вуж…)

5 Фізкультхвилинка
Раз-два –всі присіли
Потім вгору підлетіли
Три-чотири-нахилились,
Зі струмочка гарно вмились,
Пять –шість- всі веселі,крутимось на каруселі
Сім-вісім-в потяг сіли,ніжками затупотіли
Девять-десять-відпочили,і за парти тихо сіли.

6. ВЕСЕЛА ГАЛЯВИНА

       Учитель відриває п’яту пелюстку:

-На галявині весь клас наш опинився.
Називається Веселою поляна.
Що тут нас чекає – зараз глянемо.
На галявині зібралися звірі: Ведмежатко – Весельчатко, Вовчик – Пустунець, Зайчик –Вуханчик, Білочка – Варварка, Кабан – Вернидуб, Їжак – Василько.
А ви нічого не помітили в їхніх іменах?.

Учитель відриває шосту пелюстку:

          1.  Звірята вирішили влаштувати святкову вечерю. Умова: у назвах всіх страв має бути звук «в».
       (виноград, вишні, ватрушки, вареники, сливи, ковбаса, вінегрет, варення, морква, плов, кава,квас, морозиво, халва, квасоля, печиво, ківі, кавун, узвар, вода).
2.Повний аналіз слова.
Вареники – одна із національних страв українців
3.Робота з зошитом з друкованою основою
Повторення правил сидіння за партою,користування ручкою та розміщення зошита під час письма.
Правила сидіння за партою
Сидіти треба зручно,ноги тримати на підлозі повною ступнею,спину тримати прямо,голову нахилити трошки вліво і вниз так,щоб бачити написане в зошиті,лікті покласти на парту.Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.
Розміщення зошита на парті
-Розгорніть зошит,покладіть перед собою,лівою рукою притримуйте його.

Учитель відриває сьому пелюстку і зачитує завдання:
          3.Читання складів з вивченою буквою
На дошці –малюнок сонечка,в середині буква В,на промінчиках –А,О,И,У.Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.


   VІ.  Робота з Букварем.
 Фізкультхвилинка(гімнастика для очей)
   -Оченята роблять вправи:
   Вліво,вправо,вліво ,вправо
   Потім вгору,потім вниз
   Оченятами дивись!

-Діти,а ще Квітка-семицвітка хоче ,щоб ми пригадали ,як потрібно переходити вулицю,щоб не трапилось біди.

VІІ. Підсумок уроку

Що ми робили сьогодні на уроці?
З яким звуком познайомились?
Який це звук? Чому?
Якою буквою позначається на письмі?
Чи сподобався вам урок?
Хто був головним героєм уроку?
Квітка-семицвітка подякувати хоче,
Всім, хто працював охоче.
Хто старався, не лінився.
З відповідями не барився.
Всім відомо – діти ці
Звуться справжні молодці.
Їм за це солодкий приз,
Решта діток теж старались,
Їм також солодощі дістались.
А всім присутнім на прощання
Шле Квітка  побажання:
Щоб ніколи не хворіли,
В злагоді та мирі жили.
Щоб не знали горя і біди,
Від щастя посміхалися завжди. 



Тема: звук ДЖ. Позначення його буквосполученням «ДЖ»

Мета: забезпечити засвоєння учнями злитої вимови  звука  дж, продовжити  формувати в учнів уявлення  про відповідність між звуками і буквами; збагачувати  словниковий запас  учнів; виховувати у дітей любов до природи,  бережне ставлення до неї
Обладнання: каса букв, предметні  малюнки, малюнки-подарунки, значки настрою, зірочки-відзнаки, комп’ютер, таблиця для побудови складів


                                                  Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення позитивного настрою.
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий —
Добрі гості до нас завітали.
Повернімося обличчям до гостей
І скажімо щиро: «Добрий день!»
Всі мерщій сідайте, діти!
Домовимось: не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.

Любі діти! Щоб наш урок, минув не марно, подивимось один на одного і посміхнімось! Нехай усмішка допоможе нам сьогодні, і ви на уроці матимете гарний настрій.

Вправа 1 «Мої очікування»
— Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Знань нових, веселого настрою, щось цікаве, похвали…)

Повторення та закріплення вивченого матеріалу.
Імітація звуків природи
Вправа 2 «Пригадай»
 -Як комарик дзижчить? (дз)
 -Як вітерець сердитий виє? (у)
 -Як вужик у траві сичить? (с)
 -Як у полі тракторець дерчить? (др)

Мовна зарядка.

-Щоб наш ротик працював,
 Звуки гарно промовляв-
 скоромовки будем вчити,
 Швидко й чітко говорити.
Дзиги-дзвіночки
Водять таночки.
В полі дзвін, в лісі дзвін,
Дзінь-дзінь, дзінь-дзінь.

- Як дзвенять дзвіночки ? (Дзінь)
- Який перший звук ми промовляємо? (дз)
- Як ми його промовляємо? (Злито)
- Якими буквами позначається цей звук?(Д, З)

Звуко-буквений аналіз слова ДЗВІНОЧКИ
о

Гра «Відшукай до схеми малюнок»

На магнітній дошці малюнки та схеми. Відшукать відповідну схему.

-о-

=о-



 


ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні на уроці ми вивчимо новий матеріал, познайомимось із цікавим життям дуже працьовитої комахи. Якої саме ви дізнаєтесяя, коли відгадаєте загадки.
2.Вивчення нового матеріалу.
Загадка
Ця комаха, мов дзвінок,
Підлітає до квіток.
Черевце її кругленьке –
Жовте, в смужечку чорненьку.
Не чіпай, бо буде біль,
Гостре жало має…(ДЖМІЛЬ).

Наче птиця крила має  все літає та співає:
Я медок усім ношу, не чіпайте, бо вкушу. ( БДЖОЛА)

-До нас на урок завітала бджілка Жу-Жу. Вона хоче побачити як наші учні працюють на уроці.
 3.Творча робота.
Малюнок пасіки.






Вправа 3 «Довідкове бюро», робота з тлумачними довідниками.
Учень 1
- «Бджола» - корисна комаха жовто – коричнева. Має 6 волохатих лапок, якими збирає пилок. Має 5 очей. Своїм хоботком збирає нектар, який несе у вулик.
Учень 2
- Слово «бджола» дуже давнє. Перші звуки цього слова нагадують дзижчання бджоли. Цю комаху і назвали за характером дзижчання під час польоту.
Учень 3
- У народі бджолу називають святою, тому що в Біблії вона згадується понад 60 разів.
Учень 1
- Бджоли живуть великими сім'ями. Кожна комаха виконує свою роботу: доглядають за малятами, збирають нектар,вартують від ворогів, розвідують нові місця,багаті на нектар.
Учень 2
 - Є у бджолиній сім'ї  головна бджола – матка. Вона відкладає яйця. Усі члени сім'ї ставляться до неї шанобливо: годують, оберігають її.
Учень 3
- Є у бджілок і розвідниці. Вони відшукують медоносні рослини і негайно повідомляють  про них бджолину сім'ю, виконуючи танок. 
4. Робота в групах «Складіть слово із окремих букв» ( смачний, корисний, липовий).
 -Якого одного слова стосуються всі ці слова? (МЕД)
5. Гра «Павутинка»
- Обснуйте нашу бджілку павутинкою, добираючи слова-картинки, що асоціюються зі словом «бджілка».
(Мед, вулик, пасіка,  вощина, рій, пасічник…)(Учні прикріплюють до дошки, де знаходиться малюнок бджоли інші малюнки)
 6. Ознайомлення з новим звуком.
 Виділення звука дж у слові   бджілка
Артикуляція  звука дж.
(Приготуйтеся до вимовляння  звука ч, а потім , використовуючи голос , вимовте звук  дж.)
 Характеристика звука  дж. (приголосний, твердий)
 Встановлення місця звука у словах : джерело, бджола, джем, саджає, джміль, саджанець, ходжу.
 Звуковий аналіз слів  ДЖМІЛЬ, БДЖОЛА (показ рухами рук звукового складу слів)
7. Ознайомлення зі способом позначення звука  ДЖ.
Звук  ДЖ – складний, він злитий із двох звуків Д і Ж, тому й на письмі позначається не однією буквою, а двома – «ДЕ» і «ЖЕ».
8. Робота за букварем.
а) Розгляд малюнків ( джміль, бджола)
 


Чим бджола відрізняється від джмеля? (розміром, забарвленням)
б) Читання скоромовки
У зливу жахливу під кущем
Дуже змокли жук з джмелем.
в) Робота в парах.
Джу –джу-джу!- бриніла бджілка.
Дзу-дзу –дзу!– дзвеніла пилка (словникова робота: бриніла).
9. Хвилинка відпочинку.(Інсценізація)
-Дж-ж-ж-ж…
-Хто ти? Звідкіль?
-Я з лісу, я джміль…
-А який мохнатий, чорний як рілля!
-Хіба ти не бачила досі джмеля? –
Дж-ж-ж ---- біля яблуньки.
Дж-ж-ж ---- понад хміль….
От тобі й джміль!
10. Розвиток мовлення.
Загадка
Дивну силу воно має –
З-під землі свій шлях долає.
Непримітне й невеличке,
Поїть ріки і кринички.(ДЖЕРЕЛО)

Вправа 4
 -Діти, як ви гадаєте , про що ведеться мова в цій загадці?(Про джерело)
 -Що таке джерело? (вихід води з-під землі)
Де можна побачити джерело? (в горах, в лісі…)
Яка вода в ньому? (чиста, холодна, прозора…)
Як потрібно охороняти джерело? (не кидати сміття, не ступати ногами…)
12.Читання слів за таблицею.
Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.
                                  рело
                                  рела
дже                           рельце
                                  рельця
                                  рельна
11. Фізкультхвилинка
Уночі над степом
Прошуміла злива.
Гомінке джерельце
В балці замулила.
Ми взяли лопату,
Шлях йому звільнили
Ще й малу вербичка
Поруч посадили.
Виростай, вербичко,
Буйною, рясною.
Задзвени, джерельце,
Швидкою рікою.( Імітують дії)

Вправа 5 «Деформований текст»
-Джерельце під липою виблискує водою. (Ні, під водою)
-Прийду до нього й до ладу поприбираю, обкладу. (Ні, порозчищаю)
-І забренить, і заспіва вода джерельна, мов жива. (Ні, задзвенить)
16. Хвилинка відпочинку. Вірш «Переполох»
Бджілка з джмеликом літали,
Бджілка з джмеликом дзижчали:
-Джжжу!
-Дзззу!
-Джжжу!
-Дзззу!
Наполохали козу.
Та як стрибне за паркан,
Під яким дрімав кабан.
З несподіванки кабан підхопивсь,
звалив паркан.
Він упав на пса Полкана.
Той як скочить з-під паркану.
І на двір весь:
-Гав! Гав! Гав!
Сполошив на липі гав.
Ті знялися аж до хмар -
на все небо:
-Каррр!
-Каррр!
-Каррр!
Бджілка з джмеликом літали,
А про теє і не знали,
що вони зчинили вдвох
Отакий переполох.

ІІІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Незабаром продзвенить дзвінок -
То ж підіб’ємо підсумок.

Вправа 6 «Мікрофон».
-Як вимовляємо звук дж? (злито)
-Якими буквами позначається цей звук? (д,ж)
-Придумайте слова із буквами д,ж.( джміль, джерело …)
-Чи справдились ваші очікування від нашого уроку?
 Мені на уроці сподобалося…
 Мені було легко робити на уроці…



Немає коментарів:

Дописати коментар